Kinezyterapia
Kinezyterapia jest jedną z metod fizjoterapii i polega na leczeniu ruchem. Środkiem leczniczym stają się ćwiczenia fizyczne, które mają wpływ na cały organizm. Celem kinezyterapii jest usunięcie niesprawności fizycznej w jak największym stopniu, by usprawnić dalszą rehabilitację.
Co to jest kinezyterapia
Jeśli występuje problem z układem ruchu, układem krążenia lub bólami kręgosłupa wtedy kinezyterapia może być stosowana jako jeden ze środków leczniczych. Gimnastyka lecznicza pomaga w odzyskiwaniu sprawności po przebytym zawale, udarze oraz po operacjach w obrębie jamy brzusznej. Kinezyterapia często jest też jedynym środkiem leczniczym w przypadku terapii zachowawczej wad postawy. Również rehabilitacja kolana wymaga kinezyterapii, gdyż istnieje wiele dowodów na jej skuteczność w leczeniu schorzeń mięśniowo-szkieletowych. Powinno się ją również stosować po zakończeniu leczenia podstawowego lub równolegle z nim, gdyż zwiększa to skuteczność rehabilitacji.
Taka rehabilitacja ruchowa jest konieczna jeżeli chcemy odzyskać całkowitą sprawność ruchową. Kinezyterapia umożliwia też prawidłowy proces odbudowy tkanek po operacjach, zapobiega powstawaniu niepożądanych zmian w układzie kostnym. Dzięki kinezyterapii szybciej można odzyskać sprawność po długim unieruchomieniu.
Innym sposobem na przywrócenie sprawności jest fizykoterapia. Dowiedz się więcej:
- Fizykoterapia a fizjoterapia
- Ultradźwięki w fizykoterapii
Jak wpływa na nasz organizm
Kinezyterapia, jako rehabilitacja medyczna, zwiększa siłę mięśni i sprawność ruchu. Ma też duży wpływ na redukcję odczuwania bólu i dzięki niej zwiększa się elastyczność tkanek. Kinezyterapia reguluje ciśnienie krwi, przyspiesza przemianę materii i wpływa na zwiększenie produkcji endorfin, dzięki czemu poprawia się też nasze samopoczucie. Ten rodzaj terapii właściwie nie ma skutków ubocznych, gdyż wpływa korzystnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.
Metody kinezyterapii
Kinezyterapia ma dwa podstawowe rozróżnienia. Dzielimy ją na miejscową i ogólną:
- kinezyterapia miejscowa, to forma rehabilitacji, w której wszystkie działania dotyczą miejsca zmienionego chorobowo a dobór ćwiczeń zależy od celu, do którego się dąży;
- kinezyterapia ogólna, czyli ćwiczenia części ciała, które nie zostały objęte chorobą, mogą to być ćwiczenia ogólnokondycyjne, poranna gimnastyka lub ćwiczenia w wodzie.
Poznaj inne sposoby na zachowanie sprawności. Wejdź i zobacz: Aktywność fizyczna po 50.
Skuteczność kinezyterapii zależy nie tylko od ćwiczeń. Równie ważne jest wybranie odpowiedniej metody, czyli najefektywniejszych sposobów aplikowania ruchu, opracowanych z myślą, by usuwać konkretne dysfunkcje:
- PNF – odtwarzanie prawidłowej funkcji po zaburzeniu jej przez chorobę neurologiczną lub ortopedyczną;
- McKenzie – diagnozowanie i leczenie bólu kręgosłupa i zaburzeń układu ruchu;
- NDT-Bobath – metoda stosowana podczas rehabilitacji dzieci i dorosłych z zaburzeniami neurologicznymi;
- Vojty – gimnastyka lecznicza stosowana do rehabilitacji osób z chorobami neurologicznymi;
- Kaltenborn-Evjenth – rehabilitacja stawów, które utraciły sprawność w wyniku zaburzeń ortopedycznych;
- Mulligan – metoda ta polega na mobilizacji stawów w ruchu.
Te metody kinezytrapii proponowane są w wielu sanatoriach. Poznaj najlepsze placówki w kraju. Wejdź: Najlepsze sanatoria w Polsce