Jakie są objawy anemii starczej?
W starszym wieku pojawia się wiele chorób. Coraz częściej seniorzy cierpią na anemię starczą. Jak zadbać o chorego seniora?
Przyczyny i objawy
Osoby chorujące na anemię starczą bardzo szybko się męczą i po każdym wysiłku czują kołatanie serca. Dodatkowo walczą z takimi dolegliwościami jak: bóle głowy, szumy w uszach, mroczki, nudności, brak apetytu, zgaga, trudności w przełykaniu, pękanie kącików ust, łamliwość paznokci i włosów, ogólne rozdrażnienie. Jeśli takie objawy zgłasza senior, koniecznie zgłoś się z seniorem do lekarza.
Anemia starcza pojawia się, gdy w organizmie seniora brakuje żelaza, dlatego tak ważna jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Innymi przyczynami anemii starczej mogą być:
- niedobór B12,
- liczne krwotoki
- czy zatrucie ołowiem.
Aby określić rzeczywistą przyczynę choroby, trzeba koniecznie zbadać wielkość i ilość czerwonych krwinek w organizmie.
Jak leczyć anemię starczą?
W wyniku utraty żelaza, co jest cechą charakterystyczną anemii starczej, Senior może dostawać licznych krwotoków układu pokarmowego, dlatego tak ważne są P regularne badania krwi, moczu i kału. Jeśli lekarz podejrzewa u seniora anemię starczą, najprawdopodobniej trzeba będzie powtórzyć badania za 3-4 dni, aby dać pełny obraz sytuacji oraz wykonać endoskopię, która pokażę co dzieje się w układzie pokarmowym.
Jak pomóc choremu?
Najwazniejsze będzie zadbane o odpowiednią dietę seniora. Żelazo możemy podzielić na dwie kategorie: hemowe (pochodzenia zwierzęcego) i niehemowe (pochodzenia roślinnego). Nasz organizm znacznie lepiej przyswaja żelazo hemowe, dlatego też wegetariańska czy wegańska dieta jest tutaj wykluczona.Ważne jest, aby uzupełniać ten mikroelement np. za pomocą wód mineralnych.
Sprawdź również: Depresja u Seniora. Jak opiekunka może pomóc?