Jak rozpoznać udar
Do najbardziej zagrożonej udarem grupy należą osoby starsze. Jest to bardzo wyniszczające schorzenie, powodujące uszkodzenia mózgu a nawet zgony. Tylko szybkie rozpoznanie i odpowiednia reakcja dają szansę na powrót do zdrowia.
Udar to zaburzenie pracy mózgu, które wywołane jest przez nieprawidłowe krążenie krwi. Najczęściej powoduje go zamknięcie naczynia, doprowadzającego krew do mózgu, w innych, zdecydowanie rzadszych przypadkach przyczyną jest krwotok. Udar to jedna z głównych przyczyn zgonów, ale jeśli zostanie on w porę rozpoznany i chory otrzyma profesjonalną pomoc, może nie wyrządzić większych szkód.
Najlepszą ochorną przed udarem jest odpowiedni styl życia. Zobacz, co zrobić, by nie zachorować, wejdź: 5 sposobów jak zapobiec udarowi
Charakterystyczne objawy udaru mózgu to zaburzenia widzenia i mowy, osłabienie mięśni po jednej stronie ciała, zawroty i silny ból głowy. Sygnałem udaru jest też pojawienie się asymetrii twarzy, czyli opadanie kącika ust, czy zamykanie się oka. Osoby starsze są dość trudne do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka. Więc by nie tracić cennych minut na zastanawianie się i przyglądanie, warto przeprowadzić test FAST.
FAST to badanie stworzone przez lekarzy ze Stanów Zjednoczonych, mówiące jak rozpoznać udar. Warto zapoznać się z tym testem, bo z jego przeprowadzeniem nie będą miały problemu nawet osoby, które nie zajmują się medycyną. FAST to skrót od angielskich odpowiedników wyrazów: twarz, ręka, mowa i czas. Dzięki tym prostym hasłom, rozpoznanie objawów udaru mózgu jest szybkie i skuteczne.
Wysokie ciśnienie to powód wielu dolegliwości wieku podeszłego. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by je obniżyć. Wejdź i zobacz: Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia seniora
Twarz
Kiedy twarz bliskiej osoby bez powodu wykrzywi się w dziwnym grymasie, może to oznaczać porażenie mięśni spowodowane udarem. By upewnić się co tego, najlepiej poprosić o uśmiech. Jeśli kąciki ust opadną, zamiast unieść się ku górze, wtedy można podejrzewać udar.
Kończyny
Objawy udaru mózgu to również drętwienie kończyn i mrowienie. By sprawdzić, czy to udar, trzeba poprosić, by chory wyciągnął ręce i odwrócił wnętrze dłoni do góry. Dotknięte porażeniem ramię szybko opadnie, co będzie znakiem udaru.
Mowa
Bełkotliwa i niewyraźna mowa, trudności z wypowiadaniem wyrazów, to kolejne objawy udaru mózgu. By sprawdzić, czy to rzeczywiście ta choroba, wystarczy poprosić o powtórzenie prostego zdania. Gdy chory próbuje coś powiedzieć i nie wychodzi mu to lub cały czas powtarza to samo słowo, wtedy jest niemal pewne, że dostał udaru.
Czas
Gdy wystąpią któreś z tych objawów, koniecznie trzeba zawiadomić pogotowie ratunkowe. W oczekiwaniu na przyjazd, można poczynić kroki ułatwiające akcję ratunkową - zanotować o której wystąpiły objawy, przygotować informację o chorobach, takich jak nadciśnienie czy podwyższony poziom cholesterolu. Dobrze też zadbać o komfort chorego, starać się go uspokoić. Lepiej też samemu nie podawać mu żadnych leków ani płynów, ponieważ mogą wystąpić problemy z przełykaniem, które spowodują zachłyśnięcie.
Cholesterol ma duży wpływ na zdrowie seniora. Dowiedz się co zrobić, by nie przekraczał dopuszczalnego poziomu, zobacz: Jak utrzymać cholesterol w normie